رئیس مرکز تحقیقات ایدز بیمارستان امام خمینی‌(ره) با بیان اینکه نباید به هیچ فردی به علت ابتلا به ایدز انگی زد تا فرد به موجب آن منزوی و از دسترس سیستم بهداشت و درمان خارج شود، یادآور شد: چون هنوز نگرش درستی دراین باره در کشور وجود ندارد، الزام وضع قانون «عدم تبعیض» احساس می‌شود.

مینو محرز ‌با بیان اینکه در ابتدای شروع اپیدمی ایدز در بسیاری از کشورهای پیشرفته قانون «عدم تبعیض» برای بیماران مبتلا به ایدز وضع شد و برآن اساس هیچ کارفرمایی حق نداشت فردی را به علت ابتلا به ایدز از استخدام محروم کند به ایسنا گفت: امروزه این کشورها با افزایش سطح آگاهی و ایجاد نگرش مناسب نسبت به ایدز دیگر نیازی به این قانون ندارند.

وی با بیان اینکه بیشترمادران باردار مبتلا به ایدز از ابتلای خود به این بیماری بی‌اطلاعند، گفت: بنابراین درمان ضد ویروسی در دوران بارداری برای بسیاری از آنها با هدف پیشگیری از انتقال مادر به جنین انجام نمی‌شود و نتیجه آن تولد نوزاد مبتلاست.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز بیمارستان امام خمینی(ره) با تاکید بر اینکه از موارد بسیار مهم استفاده از داروهای ضد ویروسی برای جلوگیری از انتقال ویروس ایدز از مادر به جنین و تولد نوزاد مبتلا در دوران بارداری است، گفت: هم اکنون در دنیای غرب با اجرای صحیح برنامه‌های پیشگیری و مراقبتی موارد جدید از تولد نوزادان مبتلا به ایدز کاهش یافته است واین درحالی است که در کشورهای آفریقایی به علت عدم دسترسی به درمان مناسب همچنان شاهد تولد کودکان مبتلا به ایدز هستیم.

محرز استفاده از امکانات تحصیل رایگان را از حقوق اولیه و مسلم هر کودکی دانست و افزود: این درشرایطی است که کودکان مبتلا به ایدز در ایران در ابتدا از رفتن به مدرسه محروم می‌شدند.

وی از جمله مشکلات جسمانی کودکان مبتلا به ایدز را ابتلای سریع آنان به عفونت‌های فرصت طلب برشمرد و افزود: چنانچه درمان‌های موثر هرچه سریع‌تر برای این کودکان آغاز نشود به سرعت جان خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه این کودکان می‌توانند همه واکسن‌های روتین کشوری را دریافت کنند، یادآور شد: اما به جای قطره خوراکی پولیو، واکسن تزریقی آن برای کودکان مبتلا به ایدز توصیه می‌شود.

محرز با تاکید بر اینکه ترس از معاینه کودکان مبتلا به ایدز توسط پزشکان و دندانپزشکان صرفا به علت عدم آگاهی و نگرش نادرست آنان درباره راه‌های انتقال بیماری است، گفت: با تلاش و پیگیری‌های فراوان توانستیم اولیای مدارس را برای پذیرش دانش‌آموزان مبتلا به ایدز متقاعد کنیم.

وی اظهار‌کرد: هم اکنون شمار کودکان مبتلا به ایدز در کشور فراوان نیست اما این انتظار می‌رود از طریق شیوه انتقال ویروس ایدز از اعتیاد تزریقی به جنسی در آینده شاهد افزایش تولد کودکان مبتلا باشیم.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 2 خرداد 1389    | توسط: فریبا - س    |    | نظرات()