دكتر پرویز كردوانی از كشف آب در كویر لوت - كه از آن به‌عنوان گرم‌ترین نقطه كره زمین یاد می‌شود- خبر داد و گفت:

این چاه كه توسط یك مهندس سوئیسی در قلب بیابان لوت و در 80 كیلومتری شهداد حفر شده، چهارشنبه گذشته در عمق 60 متری به آب رسیده است.

وی در گفت و گو با همشهری در باره توضیح این خبر تصریح كرد: مهندس ریدر كه با دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته خود موفق به كشف آب در بیابان‌ها و مناطق خشك آفریقایی شده است، از چند سال قبل با رایزنی‌های متعدد، در پی كشف آب در مناطق خشك كشور بود.

2 سال پیش نماینده وی كه فردی ایرانی و مقیم آلمان است درخواست ریدر را با من در میان گذاشت. در پاسخ به این درخواست، كشف آب در بیابان لوت را به او توصیه كردم؛ چرا كه این بیابان گرم‌ترین نقطه كره زمین است و با توجه به جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری، كشف آب می‌تواند تحولی بزرگ در منطقه ایجاد كند.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینكه تا پیش از كشف آب در كویر لوت، یك رود كم‌آب - كه در حال تبدیل‌شدن به نمكزار است- و 5 چشمه شور وجود داشت كه به‌علت كم‌آبی، پوشیده از انواع حشرات بود، گفت: سال گذشته در تماس با مقامات استان كرمان، مقدمات فعالیت ریدر در ایران فراهم شد و سرانجام این مهندس 70 ساله سوئیسی اردیبهشت ماه امسال به ایران آمد و پس از بررسی منطقه و مكان‌یابی، حفر چاه را آغاز كرد. خوشبختانه این تلاش‌ها به نتیجه رسید و مشخص شد برخلاف تصور، در این بیابان آب وجود دارد. در عین حال برای اطمینان كامل از وجود آب در منطقه قرار است 3 حلقه چاه تحقیقاتی در نقاط مختلف این بیابان حفر شود.

دكتر كردوانی درباره كیفیت آب چاه مورد نظر یادآور شد: از آنجایی كه در حفر چاه ناگزیر از آب شور استفاده شده است، این آب طعم شور دارد اما پس از برداشت آب، شوری برطرف و آب شیرین می‌شود. نكته جالب پرآبی چاه است؛

به‌طوری كه هرقدر آب برداشت ‌شود، دوباره چاه پر از آب می‌شود و سطح آب 8 متر بالا می‌آید. بالا آمدن سطح آب، این گمانه را ایجاد كرده كه با حفاری در كف چاه و عبور از لایه دوم زمین، آب به‌طور خودجوش فوران كرده، از دهانه چاه خارج شود؛ به عبارت دیگر، تبدیل به چاه آرتزین شود. این فرضیه‌ای است كه ریدر نیز برآن تاكید می‌كند.

كردوانی در پایان از مساعدت استاندار كرمان و معاونان وی، و نیز مقامات محلی استان ازجمله برادران غفوریان برای حفر چاه در بیابان لوت تشكر كرد و گفت: اگر مساعدت این مقامات نبود امكان دستیابی به آب در این منطقه میسر نمی‌شد؛

كما اینكه در حال حاضر و به‌منظور پیشگیری از تخریب‌های احتمالی، اداره حوادث غیرمترقبه استان به دستور استاندار حفاظت از چاه را برعهده گرفته است. به گفته كردوانی، مهندس ریدر، پنجشنبه گذشته برای برخی امور به وین سفر كرده اما قرار است سه‌شنبه هفته جاری به ایران باز گردد و به فعالیت‌های حفاری در لوت ادامه دهد.

این گزارش می‌افزاید: مهندس ریدر تا‌كنون در بسیاری از مناطق خشك جهان با تجهیزات و امكانات شخصی خود چاه حفر كرده و آن را بی‌هیچ چشمداشتی به مردم محروم این مناطق واگذاركرده است.

وی هنگام حفاری در ایران نیز با خبر شد كه خانواده‌ای در ده كوچكی به نام «ده مرتضی» در حاشیه بیابان لوت به تنهایی زندگی می‌كنند كه به محض اطلاع به سراغ آنها رفت و برایشان چاه حفر كرد. بدین‌ترتیب، تنها زوج ساكن ده‌مرتضی از نعمت آب برخوردار شدند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 2 خرداد 1389    | توسط: فریبا - س    |    | نظرات()